• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

február
2000. február 14. hétfő, 0:00

Emléknap


Pokorni Zoltán oktatási miniszter a budapesti gettó felszabadulásának évfordulóján nagy visszhangot kiváltó javaslatot tett: emléknappal adózzanak az iskolákban a holokauszt áldozatainak. A miniszter bejelentésében kiemelte, hogy a kérdésről egyeztetni kíván az érintett szakmai szervezetekkel, így a Történelemtanárok Egyletével is. (A bejelentéshez kapcsolódó információ a Sulineten is olvasható. A javaslat a Törifórum internetes levelezőlista számos tagját is megszólalásra késztette: néhány nap alatt mintegy 40 levélíró fejtette ki a kérdésről véleményét. A TTE egyetért a téma fontosságával. Valamennyiünk érdeke, hogy a leendő emléknap önként vállalható, valamint ne megosztó jellegű legyen. (Ehhez kapcsolódik A miniszteri javaslat Sulinetes összefoglalójának részlete a Törifórum vitájának tematikus összegzése)




Hírek


A Sárga csillag fénye
2000. január 20-án mutatták be Budapesten Dr. Fisch O. Róbert: A Sárga csillag fénye című könyvét. Szokatlan a szerző megközelítése: a holokausztból fakadó szeretet tanulságát ábrázolja művében. Az ünnepélyes rendezvényen beszédet mondott Prof. Schweitzer József országos főrabbi, Szemkeő Judit közigazgatási államtitkár (OM), dr. Semjén Zsolt h. államtitkár (NKÖM). Dr. Várszegi Asztrik – betegsége miatt – üzenetben fejezte ki támogatását.


Holokauszt-emléknap
Pokorni Zoltán oktatási miniszter kezdeményezte, hogy az iskolák évente szánjanak egy napot a holokauszt emlékezetére. A javasolt időpont: április 16-a, a magyarországi zsidóság gettókba zárásának kezdete. A miniszter konzultál erről a Történelemtanárok Egyletével és a Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozatával is. (Erről a témáról szól: A miniszteri javaslat Sulinetes összefoglalójának részlete a Törifórum vitájának tematikus összegzése)




1%


Kérjük, a Történelemtanárok Egylete javára ajánlja fel személyi jövedelemadójának 1 %-át.
 Adószám: 19657600-1-42 Köszönjük!




Bál


Történelmi bál


2000. január 28-án – Pokorni Zoltán oktatási miniszter védnöksége mellett – rendezte meg a TTE a Grassalkovits Kastélyban az első történelmi bált. A Gödöllői Csoport által szervezett rendhagyó eseményen minden előzetes várakozást felülmúlóan mintegy 300-an vettek részt. Miklósi Lászlónak, a TTE elnökének köszöntője után dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere nyitotta meg a bált. Ez a társasági esemény egyúttal a gödöllői báli szezon nyitánya is volt.


Az érdeklődők 18 órától tekinthették meg a kastély múzeumi termeit. Sokan éltek ezzel a lehetőséggel, ezért négy csoport is indult.
A pohárköszöntőt követően a résztvevők a díszterembe mentek, itt hallgatták meg a polgármesteri megnyitót.
Alig fértek be a vendégek a bálterembe, így a műsort jobbadán a szerencsésebbek láthatták. Különleges élményt nyújtott, hogy a gyerekeknek mekkora örömöt jelentett a közös zenélés, tánc!
A műsor kezdete az első bálozók reneszánsz nyitótánca volt.
A zenét a gödöllői Frederich Chopin Zeneiskola ARPEGGIO Ifjúsági Gitárzenekara, valamint BLOCKFLÖTE együttese játszotta. Ezt követően a Gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium végzősei palotást táncoltak, majd a zeneiskola Varázs-Fuvola Zenekara muzsikált. A turai Sissi Táncegyüttes keringője zárta a műsort.
A vacsora az alkalomhoz méltó volt; a finom ételeket a Kalória Kht. szolgáltatta. A földszinti termek megteltek. A kellemes környezet sokakat beszélgetésre ösztönzött. A díszteremben Kőrösfői András hajnali 3 óráig muzsikált. Sokan korhű jelmezben jelentek meg. Ez fokozta a jó hangulatot, s egyúttal emelte a bál színvonalát is.
A bál sikere érdekében sok ember dolgozott. Külön köszönet illeti a polgármester urat, a Kastély vezetőségét és dolgozóit, valamint az Egylet e munkában részt vevő tagjait.
Szükség van ilyen bálokra, hogy a tanárok a hétköznapok közben megálljanak egy-egy pillanatra, s ki tudják pihenni fáradalmaikat. Természetesen a történelmi hagyományok ápolása is fontos feladat. Remélhetőleg sikerült ezzel a bállal hagyományt teremteni és minden évben megrendezik a Történelmi Bált.


A szervezők




Helyi csoport


A TTE Gödöllői Csoportjának munkaterve 1999/2000.


A TTE Tabi Csoportja munkaterve 1999/2000




Holokauszt-nap


Nagy visszhangot keltett az oktatási miniszter Holokauszt-nap javaslata. A miniszter kezdeményezéséről „Erkölcsi felelősséggel” címmel közöl a Sulinet összefoglalót. Ebből, majd a Törifórum vitájából idézünk.
 
Pokorni Zoltán szerint a megemlékezéstől az remélhető, hogy „ébren tartja, kialakítja az egyén morális felelősségének a tudatát”.
– Nem vagyunk túl azon, amit a holokauszt szimbolizál – fogalmazott Pokorni Zoltán, megjegyezve, hogy minden generációnak ki kell alakítania magában a védettséget az idegengyűlölet ellen.
 
A javaslat a Törifórum internetes levelezőlista tagjait is megszólalásra késztette: néhány nap alatt mintegy 40 levélíró fejtette ki a kérdésről véleményét.
A levélírók – egy kivételtől eltekintve – nem vitatták a kérdés fontosságát. A Törifórum levelezőlista vitája az alábbi „tételmondatokkal” érzékeltethető:


 Nem kell újabb „nov. 7.” (kerülendő a kötelező, kampányszerű megemlékezés)
 
 A megemlékezéseket nem lehet betiltani
 
 Embernek kell lenni (Ne kapjanak újabb önreklámra esélyt a karlendítéses fiúk)
 
 Kellene valamit tenni, hogy az emberek ne felejtsék el a holokausztot, de a választott nap nem szerencsés.(Más a napot jó választásnak találja.)
 
 Ne „oldalakban” gondolkozzunk!
 
 Ne felejtsük el az erkölcsi nevelés fontosságát.
 
 Tankönyvek, filmek szerepe.
 
 Hallgassunk vagy beszéljünk a témáról? (A fajgyűlölőknek olaj a tűzre, másoknál meg nincs erre szükség.)
 
 Csak az iskola dolga? Nem kéne törvényi úton tiltani / büntetni a holokauszt relativizálását, tagadását?
 
 Mi e kérdésben a magyartanárok szerepe?
 
 Milyen a túlélők szervezeteinek véleménye?
 
 Mi a környékbeli államok reagálása erre?
 
 A szólás/sajtószabadság határai – a gyűlöletbeszéd betilthatósága
 
Érdekes, csatlakozó témák is felmerültek: rasszizmus, cigányellenesség (cigánygyűlölet?). Ezek is megérnének egy-egy vitát.


Miklósi László, a lista moderátora


A vita teljes egészében elolvasható
 
a Törifórum-archívumban:
 
http://www.fok.hu/pipermail/toriforum/
 
* * *
Törifórum levelezőlistára feliratkozni az alábbi címen lehet:
 
toriforum-request@fok.hu
 
A subject-be írandó: feliratkozas

 


A feliratkozás legegyszerűbb módja: A TTE honlapjának Törifórum oldalán kattintson a „Csatlakozzon most” feliratra, majd változtatás nélkül küldje el a levelet.)
Figyelem! A levelezőlista leveleit arra a számítógépre kapja, ahonnan a levelet elküldte




Továbbképzés


Hogyan tanítsuk az európai integráció történetét?




Múzeum


Múzeumi órák a Hadtörténetiben
 
A Hadtörténeti Múzeum (1014 Budapest, Tóth Árpád sétány 40.) a 2000. évben múzeumi történelemórákat indít az általános és középiskolások számára. Ezek az órák – az életkori sajátosságokat figyelembe véve – kapcsolódnak a Múzeum kiállításaihoz és az iskolai tananyaghoz.
A 9-11 éves korosztálynak elsősorban a „Katonák, várak, fegyverek” című makettkiállítás ajánlott, amely a középkor világába kalauzolja el a gyerekeket. Egy XV. századi vár kicsinyített másán tanulmányozható, hogyan építették meg ezeket a kifejezetten védelmi célzattal létesített erődítményeket. A vár körül egy ostrom színes képe elevenedik meg. Felvonulnak a korszak jellegzetes harcosai, megjelennek a korabeli haditechnikai eszközök, be lehet pillantani a harcoló seregek mindennapjaiba. Látványos epizód tárul a nézők szeme elé: egy XV. századi várostrom. A diákok ismereteiket rövid tárlatvezetés után feladatok segítségével mélyíthetik el: ezek irodalmi (pl. egy középkori történet befejezése) vagy kézműves jellegűek (ólomkatona-festés, csákókészítés, rajzolás) is lehetnek. A nagyobbak a történelmi témájú tárlatokat nézhetik végig: Magyarország a II. világháborúban (A „Magyar Királyi Honvédség” című tárlat része); Tizenhárom nap (1956 október 23 – november 4.); Fényesebb a láncnál a kard (kiállítás az 1848/49-es szabadságharc emlékére). A múzeumpedagógusok tájékozottak az általános és középiskolai történelemtanítás kérdéseiben, így a tanulók tudásszintjének megfelelő, arra épülő megbeszélést vezetnek. A kiállítás megtekintése nem egyoldalú tárlatvezetés, hanem a diákokat is bevonják az ismeretszerzés folyamatába. Nem a tárlók anyagának aprólékos ismertetése a cél, hanem a korszak átfogó áttekintése és feldolgozása. A kiállításokhoz feladatlapok készültek. Ezek segítségével a tanulók megadott szempontok szerint nézhetik végig a tárlókat és a feliratokat. Más jellegű (pl. térképészeti) feladatokat is kaphatnak, olyanokat, amelyek a látottak utólagos felidézését teszik lehetővé. A múzeumi óra kereteibe igény szerint filmvetítést is beépítenek, élőképek lepergetésével zárják az adott időszak megismerését. Előzetes bejelentkezés (tel.: 356-9586) után várják az osztályokat.


Csak történelemtanároknak!
 „Fényesebb a láncnál a kard”
 Ingyenes tárlatvezetés a Hadtörténelmi Múzeumban
 2000. március 29. szerda 10 óra
 Jelentkezés a 356-9586-os telefonszámon
 




Ingyenes belépés – a finisben


A múzeum február 15-től augusztus 28-ig az iskolás csoportokat és a gyermekkel érkező szülőket ingyenes belépési lehetőséggel és díjmentes tárlatvezetéssel várja „A kézifegyverek története” című kiállításra. A kedvezményt csak a telefonon vagy levélben bejelentett csoportok vehetik igénybe és a Múzeum egyéb kiállításainak megtekintésére nem vonatkozik. A népszerű fegyvertörténeti tárlat a bronzkortól napjainkig kíséri végig a hideg- és tűzfegyverek fejlődését, és értékes technikatörténeti bemutatót nyújt a téma iránt érdeklődőknek. A múzeum a húsz éve nyitva tartó kiállítás bezárását tervezi.


Péteri Annamária






A TTE honlapjáról


A TTE honlapján sok olyan információ olvasható, amelyekhez csak itt juthatnak hozzá az érdeklődők. Az alábbiakban a Számítástechnikai Műhely linkgyűjteményét adjuk közre. (A listát folyamatosan bővítjük, pontosítjuk!)


A Számítástechnikai Műhely linkgyűjteménye






A TTE akkreditált továbbképzése:


Hogyan tanítsuk az európai integráció történetét?
 Ideje: 2000. március 17-19.
 Helye: Kossuth Klub (1088 Bp., Múzeum u. 7.)
 Egy pályázati támogatás jóvoltából:
 Részvételi költség: 12.000 Ft
A TTE tagjainak: 10.000 Ft
 Jelentkezési határidő: 2000. március 1.




1 % – Ha teheti, adja nekünk!
 Adószám: 19657600-1-42
Köszönettel: a TTE Bizottmánya
 





TTE HÍRMONDÓ
– elektronikus változat –

A TTE IDŐSZAKI  KIADVÁNYA
SZERKESZTŐ:
Miklósi László
OLVASÓSZERKESZTŐ:
Dr. Komáromi Mária
1088 BUDAPEST, MÚZEUM U. 7.
TEL./FAX: (1) 318-6002
E-MAIL: tte@tte.hu
honlap:http://www.tte.hu
A KÉZIRATOT 2000. FEBRUÁR 14-ÉN ZÁRTUK LE. 

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza