• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Érvek Csatája
2012. november 22. csütörtök, 11:46

Célunk hozzájárulni a középiskolások körében a tájékozottabb állampolgári magatartáshoz, közéleti tudáshoz egy több évre tervezett, éves keretben működő programsorozattal. Épüljön ki együttműködési hálózat 10–12. évfolyamos gimnazistákkal, középiskolásokkal 2012. november és 2013. március között. A program 11 csapat részvételével indult el. (Frissítve: 2012. december 16.)

A program főbb jellemzői:

1. A középiskolai diákok csoportos feladatmegoldásban vesznek részt. Ez nem hagyományos verseny, hanem „ötletbörze”, csoportos együtt gondolkodás. Itt minden csapat nyertes, mindenki véleménye fontos.

2. Csak csoportok vehetnek részt, a csoportok kívánatos létszáma 4–6 fő. Egy oktatási intézményből több csapat is részt vehet a programban. A csoportok lehetnek vegyes életkorúak is. Egyéni munkákat nem fogadunk be. Nevezési díj nincs.

3. A csapatok megalakítását a program ismertetésével, az ún. közismereti tárgyakat tanító tanárok, túlnyomó többségében történelemtanárok szervezik, és szükség szerint segítik munkájukat.  E tanárok megkapják a teljes Magyarország politikai évkönyve® sorozatot. A diákcsoportokban megalakulásuk után általuk választott diákvezető is tevékenykedik. A diákvezető szervezi a csoport munkáját és tartja a kapcsolatot a főszervezővel. A tanár és a diákvezető nevét, valamint e-mail címét kérjük a főszervező részére e-mailben elküldeni 2012. november 27-ig.

4. 2013. február 20-ig elküldik a csoportok mindkét feladatra adott válaszukat a főszervezőnek. Az a csoport, amelyik ezt a határidőt elmulasztja, kiesik a további programból. A válasz terjedelme fő kérdésenként 5-6 oldal, amely a folyamatosan kifejtett csoportvéleményt, a csoport érvelését, a vélemény bemutatását jelenti. Az összes adat, forrás megjelölés, bármilyen egyéb információ végjegyzetben kerül az anyagokhoz, mellékletként stb., s annak terjedelme nem korlátozott.
A részletesebb formai követelmények az alábbiak:
•    az interneten olvasott szövegek szerzőjét, címét, az URL-címét ÉS az olvasás/letöltés dátumát,
•    újság- és folyóiratcikkek esetében a megjelenés pontos dátumát vagy az évfolyamot és számot,
•    könyvek esetében a szerzőt/szerzőket/szerkesztőt, a megjelenés helyét és évét,
•    szó szerinti idézés esetén az oldalszámot
is meg kell adni (Dátum (rögzített),
A szakirodalom összeállítása a feladat része, a csoport feladata. Felhívjuk a figyelmet, hogy a vonatkozó törvények ismerete a feldolgozáshoz nélkülözhetetlen.

A beérkezett anyagokat február végén az SzB változtatás nélkül megküldi tanulmányozásra teljesen eredeti formájukban az összes csoportnak.
2013 márciusában az összes résztvevő, minden csoport a Corvinus Egyetem nagyelőadójában, az SzB által elkészített „parlamenti napirendek” és időkeret szerint szóban is érvel javaslata mellett, majd a diákok szavazással döntenek.
Az Érvek Csatája országos napján tehát minden csapat szóban is elmondja véleményét (nyilvános prezentáció keretében előadják mondanivalójuk lényegét) a két kérdésről, megvitatják egymás „előterjesztéseit”, és „diák parlamentként” döntést hoznak.

5. A program Szervező Bizottsága (SzB):
Elnök: Lánczi András (BCE PTI, igazgató)
Tagok:
Fazekas Csaba (TTE, alelnök)
Kiss Olga (BCE PTI)
Kurtán Sándor (BCE PTI)
Miklósi László (TTE elnök, szóvivő)
Sándor Péter (BCE PTI-DKMKA, főszervező)
Török Gábor (BCE PTI, szóvivő)

6. Minden csoportnak idén és terveink szerint a következő tanévekben is két feladata lesz. (Az első év után a következő tanévre 2013 tavaszán az SzB a beérkezett javaslatok, ötletek, tapasztalatok alapján megfogalmazza a két – akár új minden – kérdést, illetve dönt a program folytatásáról.)
Mindkét feladat kidolgozása során el kell végezni minimum az alábbi szakmai és szervezési feladatokat:
6.1. A csoportoknak saját iskolájukban, a diákok és a tanárok körében közvélemény-kutatást kell végezniük, és ennek tapasztalatait fel kell használni az írott anyagban is és a vitanapon is.
6.2. Az internet segítségével (saját Facebook-oldalukon) véleménykutatást és kampányt kell indítaniuk saját álláspontjuk megmérettetésére és érvek gyűjtésére saját álláspontjukhoz, támogatottság kiépítésére. Ennek tapasztalatait fel kell használni az írott anyagban is és a vitanapon is.
6.3. Ki kell választaniuk egy vagy két olyan országot, amelyik az általuk kívánatosnak tartott megoldáshoz a legközelebb van, és be kell mutatniuk annak gyakorlatát.

7. Időpontok áttekintése:
2012. október 6-án a TTE-konferencián a program ismertetése
2012. november első hetében az SzB ülést tartott a BCE PTI-n, amelyen döntött a végleges programról, mely ülésre meghívta az összes együttműködő középiskolai tanárt
2012. november 27-ig a mellékelt Jelentkezési lapon adhatják le jelentkezésüket a csapatok.
2012. november és 2013. február között dolgoznak a csoportok, kialakítják véleményüket, szervezik a támogatói kört saját álláspontjuk mellé stb. Megírják az anyagukat.
2012. december 4-én (kedd), 16.00 kezdettel az SzB meghívja a Corvinus Egyetemre az összes jelentkezett csapat diákvezetőjét és segítő tanárát (vidékiek számára az útiköltséget az SzB megtéríti a megfelelő számla ellenében).  A jelenlévők megbeszélik a teljes program menetét, a csoportok képviselői megfogalmazzák kéréseiket a szervezőknek. 2013. február 20-án (szerda) éjfélig e-mailben, aláírva, pdf formátumban elküldi a diákvezető az anyagot a polevkonyv@uni-corvinus.hu e-mail címre.
2013. február végén az SzB a csoport anyagok alapján elkészíti és minden csapatnak elküldi a „parlamenti vita- és szavazási rend” forgatókönyvét, melynek segítségével a csoportok felkészülhetnek a vitanapra. 2013. február végén minden csoport elolvassa az e-mailen megkapott összes többi anyagot, március első hetében megbeszéli, kialakítja véleményét a többi anyagról, és főkérdésenként egy-egy fő (vezérszónok) felkészül a csoport saját anyagának prezentációjára, illetve a csoport tagjai felkészülnek a többi csoport anyagával kapcsolatos vitára.
2013. (tervezett időpont) március 9-én (szombat) vagy március 13. (szerda) a BCE-n megtörténik a nyilvános vita és szavazás. A csoportokat, tanárokat ezen a napon (utazási költség, ebéd) a BCE PTI – DKMKA látja vendégül.

További részleteket itt, a jelentkezési lapot pedig itt találja.

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza