Az évezred utolsó Hírmondóját tartják olvasóink kézben, hiszen 2000. január 1-jén a 3. évezredbe lépünk! Tart a visszaszámlálás, készül az időkerék, egyesek a világvégét várják… A történelemtanárok persze jól tudják: az, hogy 1999. december 31-én ér véget a második évezred, jellegzetes példája a tévtanoknak. Hiszen valójában ez éppen egy esztendővel később történik. (A kerek évszám persze nem vitatható.) Tárgyunkban nem ez az egyetlen tévtan. Mintegy tíz évvel ezelőtt (párt)állami szintre emelt tévtan volt, hogy április 4-én szabadította fel a szovjet hadsereg az utolsó magyar falut. A történettudomány számára akkor régóta ismert volt, hogy ez később történt, a tankönyvek azonban ezt nem tartalmazhatták. Máig tartja magát a közvéleményben a legjellegzetesebb példa: Petőfi Sándor 1848. március 15-én a Nemzeti Múzeum lépcsőjén állva szavalta a Nemzeti dalt. Sorolhatnánk a téves történelmi képzeteket. Úgy látszik, a tévtanok örök életűek.
Hírek
Kitüntetett taneszközök Az 1999. évi IV. Hundidac taneszköz-minősítő díjversenyen az alábbi történelem taneszközök nyertek díjat:
Aranydíjas taneszközök: Foki Tamás: A középkori Buda (ált. iskola 5-6. osztályosoknak) (Műszaki Kiadó); Lőrinc László: Életmódtörténet I-II. (AKG Kiadó) Stefany – Bíró – Lőrinc: Történelem I. Őskor – ókor – koraközépkor (AKG Kiadó).
Ezüstdíjas: Az ókori Görögország falitabló (MELÓ-DIÁK) Forradalom és szabadságharc falitabló (Nemzeti Tankönyvkiadó)Történelem – általános iskolai sorozat (Műszaki Kiadó)
Bronzdíjas történelem taneszköz nincs.
Ítéletidő
Miként a TTE Hírmondó előző számában hírül adtuk, 1999. november 19-ére a TTE gödöllői csoportja szakmai előadást hirdetett. A gödöllői városháza dísztermében „A honfoglalás útvonalán lóháton” címmel Vladár Sándor, a Budapesti Műszaki Egyetem tanára, az egykori túra egyik szervezője, résztvevője adott volna elő. Az előadó azonban a novemberi télben az ítéletidő miatt nem érkezhetett meg: gépkocsijával, útközben elakadt. Az elmaradt előadást szervezők egy későbbi időpontban szeretnék pótolni.
Malőr
Sajnos a Történelemtanárok Egylete végzetesen elmulasztott egy fontos határidőt: az APEH értesítését követően a megadott ideig nem jelezte: a TTE igényt tart a személyi jövedelemadó 1 %-ából felajánlott összesen mintegy 99 ezer Ft-ra. A jogvesztő határidő lejárta után az egylet hiába próbálta pótolni a szükséges nyilatkozatot. A TTE alakulása óta példátlan határidő-mulasztást némileg az mentheti, hogy – az adott időben szerveztük őszi konferenciánkat, s a kampánymunka idején kerülte el figyelmünket, az ominózus levél. Hibánkért megfizettünk: jól hasznosíthatta volna szakmai szervezetünk a közel 100 ezer forintos felajánlást. Mulasztásunkért támogatóink elnézését kérjük.
Műhely
Új oldalak a TTE honlapján
Örömmel értesítelek benneteket, hogy november 15-étől a TTE honlapja utolsó frissítésekor új oldalakkal egészült ki. A műhelyek között található a Számítástechnikai Műhely, amelyről átugorhatunk a műhely saját honlapjaira. (Egy másik lehetőség: A nyitóoldalon lévő Ajánlatok rovatból közvetlenül is elérhetőek a legfontosabb információk.)
A TTE Számítástechnikai Műhelyének címe
Ajánlatok – A Számítástechnikai Műhely honlapja
A műhely oldalai rövid tájékoztatást adnak a tervezett tevékenységről, valamint az eddig jelentkezett tagok, segítők elérési lehetőségeiről. A munka kezdeteként összeállítottunk egy CD-listát, amelyre igyekeztünk összeszedni a forgalomban lévő, történelmi tárgyú lemezeket. Ezt folyamatosan bővíteni fogjuk, amihez véleményeket is szeretnénk fűzni. Kérem, ha a listában nem szereplő CD-re bukkansz, küldd meg e-mailben szerzőjét, kiadóját, címét, és lehetőség szerint véleményed bármelyikről, hadd tegyük közkinccsé. A többi oldalt is folyamatosan módosítjuk, bővítjük. Az ajánlott irodalom az informatikával kapcsolatos cikkekből ajánl néhányat, a linkgyűjtemény pedig az interneten való keresgélést hivatott segíteni. Szívesen nyitnánk egy Szponzoraink oldalt is. Egyelőre várjuk, felhívásainkra pozitív választ kapunk-e. (36 elküldött e-mail-re eddig egy válasz érkezett) Ötleteiteket, javaslataitokat örömmel hasznosítjuk.
Balhegy Gabriella, a Számítástechnikai Műhely vezetője
Tájékoztató a Történelemtanárok Egyletének 1998. évi Közhasznúsági jelentéséről
A TTE e-mail-címe: tte@tte.hu A Soros Alapítvány támogatásával! Küldjön számunkra egy e-mailt, hogy mi is küldhessünk Önnek!
Helyi csoport
Komáromi kirándulás
Szeptember egyik napsütéses, meleg szombatján a TTE Gödöllői Csoportja – munkatervi programjának megfelelően – kirándulást tett Komáromba. A történelmi túrán nemcsak tagok, hanem érdeklődők is részt vettek. Először az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc idején híressé vált komáromi várba mentünk. A nagy kiterjedésű, labirintus rendszerű erődítményben – előzetes bejelentkezés alapján – helyi idegenvezető kalauzolt bennünket. A vár Magyarország egyik legfontosabb erődje volt föld alatti kazamatáival és mély várárkok bonyolult hálózatával. Képet kaptunk a maga idejében bevehetetlennek számító erőd katonai, stratégiai szerepéről a történelemben, az ott folyó felújítási munkákról. A vár néhány déli erődje még ma is áll (Monostori-, Igmándi-, Csillag-erőd). A XIX. században már több mint tíz km hosszan terült el az erődítményrendszer, és befogadóképessége meghaladta az 50.000 főt. A belső termekben helytörténeti kiállítás látható. A várból gyönyörű kiállítás nyílik a Dunára, valamint a várost a szlovákiai Komárnóval összekötő közúti és vasúti hídra. Kétórás városnézés és rövid pihenő után a csoport gyalogosan átlépte a határt, és sétánkat a történelmi múltú város szlovákiai oldalán folytattuk. A Dunamenti Múzeum előtt áll Komárom híres szülöttének, Jókai Mórnak a bronzszobra. A múzeumban kiállítás látható a Duna mentén letelepedett őskori ember eszközeiből és a kőkorszakbeli állatok csontmaradványaiból, egy másik teremben a hajdani római katonai telepen, Brigetioban feltárt leletanyag tekinthető meg, de emellett jelentősek a múzeum néprajzi és népviseleti, valamint kisipari, Duna mellett élő népek életét, mindennapjait bemutató emlékei is. A múzeummal szemben barokk stílusú templom áll. Innen rövid séta után a város főterére érkeztünk, ahol kétemeletes, tornyos városháza magasodik a tér fölé. A tér közepén, a városháza előtt Jókai Mór szobra látható, itt készült a csoportunkról néhány fénykép. A városház terének sarkán barokk Szentháromság-oszlop magasodik, a tér másik oldalán a volt Tiszti Palota, ma szálloda emelkedik. A szálló mellett kis park terül el, itt áll a város hős védőjének, Klapka Györgynek a szobra. A városház térről elsétáltunk a vár bejárata felé, de ez sajnos nem látogatható, mivel katonai objektum. Tartalmas, sok új ismeretet adó kirándulásunk itt ért véget, tavasszal újabb kirándulást tervez csoportunk, ahová minden érdeklődőt szeretettel várunk.
Szilágyi Eszter a Turai Általános Iskola tanára
Történelmi bál!
Ideje: 2000. január 29. vagy február 12. 19 óra
Helye: Gödöllő, Grassalkovich-kastély
Szervező: a TTE Gödöllői Csoportja
Részvételi költség: Tanároknak: 3.000 Ft, más érdeklődőknek: 5000 Ft
A jegyek árában egy svédasztalos vacsora költsége is benne foglaltatik!
Jegyek igényelhetők: Balogh Zsuzsánál, a TTE irodájában: 318-6002 vagy 06-30/201-2530 A pontos időpontot és a további részleteket a Hírmondó következő számában és a TTE honlapján közöljük.
Beszámoló
Mi van a ládafiában?
„Mi van a ládafiában?” – jutott eszembe ez a boldog, izgatott gyerekkorombeli kérdés és érzés, amikor megtudtam, hogy részt vehetek a – Múzeumok a „köz művelődéséért” – elnevezésű nemzetközi múzeumpedagógiai konferencián. Iskolánkban csaknem egy évtizedes hagyománya van annak, hogy a gyerekeket több lelkes pedagógus (Czabánné Tarnói Judit, Tímár-Geng Csilla) nem csupán múzeumlátogatásra viszi, hanem ott foglalkozásokat szervez számukra, valóban beépülnek az így szerzett élmények, ismeretek a tanulók személyiségébe. Meglepő volt, hogy a mi iskolánkból érkezett a konferenciára a legtöbb tanár. Kiderült, hogy nem örvend ez a tevékenység olyan nagy támogatottságnak a tanintézeti igazgatók részéről mint nálunk, a Bárdos Lajos Általános Iskola és Gimnáziumban. Érdekes előadásokat hallhattunk az Angliából, Svédországból és az Amerikai Egyesült Államokból érkezett múzeumpedagógusoktól. Azokról a módszerekről szóltak, amelyekkel be lehet csalogatni a közönséget a múzeumokba. A vizuális élményre, mint az ismeretszerzés forrására, az intézményük helyi közösségeket szervező és megtartó erejére, lehetőségeire hívták fel a figyelmünket. Érdekes volt felfedezni, hogy a nagyon hasonló célok ellenére milyen sokszínű az eszköztár. A washingtoni múzeumpedagógus külső megjelenése is azt sugallta, hogy a kultúrának is vannak, sőt kell, hogy legyenek menedzserei. A szekcióüléseken magyarországi múzeumpedagógusok és tanárok számoltak be tevékenységükről. Végtelenül sajnáltam, hogy nem lehettem ott mindegyiken, bár az iskolánkból is többen készültek referátumokkal. Végül a Szerepjátékok a múzeumban címűt választottam. A drámapedagógia, mint módszer közösségi szellemi tartalmak egyéni átélését teszi lehetővé – tudtuk meg Móka Istvántól, a zsámbéki főiskola tanárától -, de betekintést nyerhettünk a Garabonciás történeti táncház életébe is Váradi Istvántól, az alapítótól. Majd a történeti játékokról, a szentendrei falumúzeumról, a Kolumbusz Utazóiskoláról, illetve egy himesházai tanítónő által létrehozott sváb néprajzi múzeumocskáról kaphattunk hírt. Hány lelkes, kitartó, gyakran önfeláldozó ember tevékenykedik Magyarországon névtelenül, legtöbbször csak a kisebb közösségek elismerését tudva magukénak! Nagyon sok érték van a ládafiában, jó hogy léteznek, de milyen jó lenne, ha nagyobb közönséget nyerhetnének. Nemcsak tárgyainkban, de ezekben az emberekben, az ő szellemiségükben, annak sugárzásában, hatásában létezik a „Kincses Magyarország”. Ne maradjanak a ládafiában rejtőzve e kincseink sem! Nagy nyilvánosságot, elismertséget kellene juttatni nekik! Ezt lenne érdemes átvenni külföldről.
Brachna Zsuzsanna
Tagjainkhoz!
Kérjük, akinek tagdíjtartozása van, a TTE működőképességének biztosítása érdekében mielőbb, – lehetőleg az OTP-nél – fizesse be a hátralékot. Postai befizetés esetén jelentős bankköltség terheli egyletünket. Mozaikkockák a TTE tíz évéből
Hogyan léptünk be a Varsói Szerződésbe?
Hegedűs András neve két dologról ismert. Fiatalon lett Magyarország miniszterelnöke (ő máig a legfiatalabb magyarországi miniszterelnök). Nagy Imre kormányát követően – Rákosi bizalmi embereként – nyerte el ezt a megbízatást. 1956-ban az első szovjet beavatkozást követően utólag vele íratták alá a szovjetek behívásáról szóló nyilatkozatot. Az 1970-es években – éppen az ’56-os élményei hatására – az ellenzék egyik vezető egyénisége lett. Szociológusi tevékenysége iskolát teremtett. A TTE egyik első előadója volt. Amikor fölmerült, hogy Magyarország kilép a Varsói Szerződésből, arról rendeztünk előadást, miként lett tagja hazánk ennek a katonai szövetségnek. Találhattunk volna erre autentikusabb előadót a szerződésbe lépés egykori aláírójánál? (A másik előadó Matus János, a Külügyi Intézet munkatársa volt.) H.A. egyik utolsó közszereplése volt a TTE-ben. A rendszerváltás után visszavonultan élt, néhány héttel ezelőtt hunyt el.
A kékcédulás választások
Akkoriban nem volt egyedülálló a napi aktualitáshoz is kötődő TTE-rendezvény: az első szabad választás időszakában ellenpontként a ’47-es kékcédulás választásról szintén az egykori aktív résztvevő, a csalást leleplező Karig Sára, valamint a történész szakértő, Strasseinreiter Erzsébet adott elő. Az előadás résztvevőinek az előadó személyes varázsa, az elmondottak érdekessége, személyessége maradandó élményt jelentett. Tanulságos epizód volt, amikor a történet főszereplője és a szaktörténész azon vitatkoztak, melyik napon tartóztatták le a választási csalások leleplezőjét. (Karig Sárára is csupán emlékezhetünk ma már…)
A Honvéd Kulturális Egyesület hadtörténelmi vetélkedőt szervez középiskolásoknak. A vetélkedő első fordulójának anyaga megtalálható az interneten, a Honvédelmi Minisztérium honlapján. (http://193.6.238.52/hdrE224/index.html) A honlap bal alsó sarkában fekete-fehér, kis méretű turulmadár kép alatt az „Évezredes harcaink” feliratra kattintva megnyílik a vetélkedősorozat honlapja. Érdemes elolvasni a tájékoztatót, majd az „első forduló” feliratra kattintva elkezdhetjük a teszt megoldását. Interaktív teszt, tehát egy-egy kérdésnél a helyesnek vélt válaszra kattintva a program automatikusan adja a következő kérdést. A 21. kérdés után egy megoldási kód következik, mely egy híres magyar katona neve. Elég a névre kattintani és e-mailben küldhető a megoldás. A levél tárgya a híres katona neve legyen, a levélben pedig szerepeljen az iskola neve és címe. A kérdések döntően a „Magyarország Hadtörténete” című kétkötetes mű alapján készültek, de érdemes megnézni az ajánlott História- és Rubicon-számokat is. (megtalálható a honlap tájékoztató anyagában) A vetélkedőn való részvétel nem igényel különleges hadtudományi és hadtörténelmi ismereteket. Az első forduló kérdései megválaszolhatók a megadott irodalom felhasználásával. A következő két fordulóra továbbjutott csapatok kapnak egy kb. 15 mű címét tartalmazó irodalomjegyzéket, melyből készülhetnek. Az ügyességi feladatok gyakorlására előzetesen lehetőséget biztosítunk, az országos döntő előtt felkészítő tábort szervezünk, ahol a versenyzők megismerkedhetnek a korabeli fegyverek kezelésével (íjászat, kard forgatás, ágyútöltés stb.) és gyakorolhatják az ügyességi feladatokat. A korábban kiadottaktól eltérően, a vetélkedőn minden középiskola részt vehet, függetlenül attól, hogy küldött-e nevezési lapot. A tesztre beküldött megoldást automatikusan jelentkezésnek vesszük, és az iskola az elért eredménytől függően részt vesz a további két fordulóban. Az első forduló beküldési határideje 1999. december 31. Egy iskola csak egy csapattal nevezhet, mely egy felkészítő tanárból és 10 fő diákból áll. A csapat összeállításánál célszerű figyelembe venni, hogy a további fordulókban a kérdések egyik része elméleti, a másik része pedig ügyességi feladat. Az első fordulót követi a területi döntő (2000. április második felében), majd az országos döntő (2000 májusában). Ez két helyszínen kerül lebonyolításra. Az elméleti feladatok Budapesten a Hadtörténeti Múzeumban, az ügyességi feladatok pedig Egerben. A döntőket a Duna Tv közvetíti. A helyezést elért csapatok díjazásban részesülnek, egy nagyobb értékű technikai eszközt kap az iskola (tévékészülék számítógép, stb.), a csapattagok és a felkészítő tanár pedig személyre szóló díjazásban (utazás, táborozás, Internet hozzáférés stb.).
Négyesi Lajos hadtörténész a vetélkedő szakmai referense negyesi@elender.hu
Kiindulópont a történelemtanításhoz az interneten! Hírek, linkek, levelezőlista
A Számítástechnikai Műhely oldalainak bemutatása a TTE Hírmondó 4., honlapunk újdonságai a 15. oldalán olvashatóak!
A Nemzeti Tankönyvkiadó újdonságai
Helméczy Mátyás – Szabó Péter: A középkor és a kora újkor története 13-14 éveseknek Raktári szám: NT–01045 Méret: A/4 (202 x 285 mm) Terjedelem: 208 oldal + 8 oldal színes melléklet Illusztrációk: 177 kép (ebből 26 színes), 38 ábra, 22 térkép Szabó Péter Történelem 6. az általános iskolák számára című tankönyvének bővített, didaktikai szempontból átdolgozott változata. Ajánlható a NAT szerint, lineárisan haladó általános iskoláknak, a hat- és nyolcosztályos gimnáziumoknak és a szakközépiskoláknak.
Helméczy Mátyás: Az újkor története 14-15 éveseknek Raktári szám: NT–01046 Méret: A/4 (202 x 285 mm) Terjedelem: 176 oldal + 8 oldal színes melléklet Illusztrációk: 187 kép (ebből 39 színes), 46 ábra, 21 térkép Helméczy Mátyás Történelem 7. az általános iskolák számára című tankönyvének jelentősen bővített, átdolgozott változata. Ajánlható a NAT szerint, lineárisan haladó négyosztályos középiskoláknak, a hat- és nyolcosztályos gimnáziumoknak és a szakközépiskoláknak.
Gönczöl Enikő: Én és a politika? Állampolgári ismeretek 13–15 éveseknek Raktári szám: NT–00819 Méret: 62/4 (202 x 245 mm) Terjedelem: 120 oldal Illusztrációk: 56 kép, 9 ábra, 4 térkép Gönczöl Enikő társadalomismeret tankönyvének (Én és a többiek) folytatása. Szakít a hagyományos mereven ismeretközlő módszerrel: érdekes történetei, feladatai, szituációs játékai segítségével a diákok megértik a témakörben felmerülő problémákat, megismerik napjaink valóságát, s képessé válnak a körülöttük zajló események értékelésére. Ajánlható az általános iskolák 8. osztályosainak, valamint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok tanulóinak.
Pálinkás Mihály – Száray Miklós: Történelem II. Munkafüzet. Szöveges és térképes feladatok, vázlatok, fogalomtár Raktári szám: NT–13263/M Méret: A/4 (202 x 285 mm) Terjedelem: 160 oldal Illusztrációk: 8 ábra, 46 térkép Szabó Péter Történelem II. a középiskolák számára című tankönyvünkhöz készült. Megkönnyíti a tankönyv megértését (pl. részletes fogalommagyarázatot tartalmaz a könyvhöz), sokoldalúan gyakoroltatja a tankönyvi leckék anyagát. Ajánlható a hat- és nyolcosztályos gimnáziumoknak, valamint a négyosztályos középiskoláknak.
Szabó Péter: A magyar állam születése Raktári szám: NT–53337 Méret: BN/12 (243 x 220 mm) Terjedelem: 64 oldal Jellemzők: keményborítós, színes nyomással készült könyv Illusztrációk: 55 kép, 4 ábra, 16 térkép A magyar állam fennállásának 1000. évfordulójára megjelent ismeretterjesztő album. Összegzi a legújabb kutatási eredményeket, foglalkozik e korszak eseményeivel, történelmi személyiségeivel, a környezettel és az életmóddal egyaránt.
Hámori Péter: A magyar hajózás képes története Raktári szám: NT–53339 Méret: A/4 (202 x 285 mm Terjedelem: 136 oldal + 8 oldal színes melléklet Illusztrációk: 73 fotó, 28 ábra, 2 térkép, a mellékletben 30 színes fotó A kezdetektől az 1990-es évekig nyújt teljes áttekintést a magyar hajózás történetéről. A technikai és az intézményi változások mellett a hajózás gazdasági meghatározóit és a mindennapi életre gyakorolt hatásait is ecseteli.
Pálinkás Mihály
Hírek! Információk! Linkek! Szakirodalom! Levelezőlista! A történelemtanítás honlapja az interneten: Újdonságok a TTE Honlapjáról
Valamennyi olvasónknak pihentető téli szünetet, boldog, békés karácsonyt, valamint sikeres új esztendőt kívánunk!
Történelmi Bál!
A TTE társasági eseménye Gödöllőn, a Grassalkovich-kastélyban! Jöjjön el Ön is!
TTE HÍRMONDÓ – elektronikus változat – A TTE IDŐSZAKI KIADVÁNYA SZERKESZTŐ: Miklósi László OLVASÓSZERKESZTŐ: Dr. Komáromi Mária 1088 BUDAPEST, MÚZEUM U. 7. TEL./FAX: (1) 318-6002 E-MAIL: tte@tte.hu honlap: http://www.tte.hu A KÉZIRATOT 1999. DECEMBER 3-ÁN ZÁRTUK LE.